Küresel Düzeyde Kasten Öldürme ve Hırsızlık Olaylarında Suç Kayıtları

Filiz Tepecik

Abstract


Suçun önlenmesi ya da azaltılması çabası, suçun takip edilmesine, kaydedilmesine yani ölçülmesine ihtiyaç duymaktadır. Bu nedenle suçla mücadelede alınacak önlemler, hem hangi suç türüyle nasıl mücadele edileceğini belirlemek için, hem de alınan önlemlerin başarılı olup olmadığının belirlenmesi açısından kayıt sistemine ve elde ettiği bilgiye bağımlıdır.

Bu çalışmada, suçun ölçülmesine kullanılan bu kayıt sistemlerinden örnekler sunulacaktır. Küresel düzeyde farklı ülkelerin ceza adalet sistemleri kayıtları ve suçun ölçülemeyen kısmı (karanlık tarafı) hakkında yapılan çalışmalar olan mağdur ya da fail anketleri ile birlikte aktarılacaktır. Çalışmanın ikinci kısmında, ‘kasten (adam) öldürme’ ve ‘hırsızlık’ suçları açısından, küresel düzeyde toplanan bilgi örneklenecektir.

Son olarak ulaşılan bilginin suçun doğası hakkında verdiği ipuçları değerlendirilecek; tutulan kayıtların kusurları ve suçla mücadelede hangi bilgilere ihtiyaç olduğu tartışılacaktır.


Refbacks

  • There are currently no refbacks.


............................................................................................................................................................................................................................

HOW DO YOU REGISTER and SUBMIT AN ARTICLE?

Registering and Logging in

Submitting an Article