Terörizmin Finansmanı ile FETÖ/PDY’nin Mali Kaynak Yapılanmasının Karşılaştırmalı Analizi

deniz turan

Abstract


Terör örgütleri için finansman sağlamak, var olmaya eşdeğerdedir. Terör örgütleri faaliyetlerini sürdürebilmek ve örgütlerinin sürekliliğini sağlayabilmek için finansman ihtiyaçlarını yasal ve yasal olmayan kaynaklardan temin etmektedirler. Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanmasının (FETÖ/PDY) mali açıdan örgütle birlikte hareket etmeyenlerin dışlandığı ve cezalandırıldığı paralel bir ekonomi oluşturmuş, gizli hedeflerine ulaşmada her türlü mali kaynağı, nereden ve nasıl elde edildiğine bakmaksızın kullanmıştır. Bu çalışmada öncelikle terörizmin finansmanı ve karapara aklama ilişkisi ile ulusal ve uluslararası arenada terörizmin finansmanı ile mücadeleye yönelik mali ve hukuki önlemler ele alınacaktır. Bu kapsamda ülkemizde FETÖ/PDY’nin mali kaynak yapılanması ile terörizmin finansman yöntemlerinin karşılaştırılmalı analizi yapılacaktır.

Bu çalışmanın bulguları şunlardır; Terör örgütlerinin yasal zemine yerleştirmek istedikleri mali kaynakların FETÖ/PDY tarafından radikal yöntemler kullanılarak elde edildiği ve legal görünümlü faaliyetleri ile illegal yapısını gizlemeye çalıştığı görülmüştür. Ayrıca FETÖ/PDY'nin diğer terör örgütlerinin terörizim finansman yöntemlerinden farklı olarak, kamusal mal ve hizmetleri örgüt faaliyetlerinin finansmanında kullandığı ve himmet adı altında mali kaynak sağladığı kişilere eylem yaptırdığı sonucuna ulaşılmıştır.

 


Refbacks

  • There are currently no refbacks.


............................................................................................................................................................................................................................

HOW DO YOU REGISTER and SUBMIT AN ARTICLE?

Registering and Logging in

Submitting an Article