Kadınlar ve Erkeklerin Genel Alışveriş Eğilimlerinin İncelenmesi

Hande Güneş

Abstract


Tüketicinin ihtiyaç hissetmesi anından başlayarak, satın aldığı ürünü ya da hizmeti kullanması, kullandıktan sonra da aldığı faydayı değerlendirme süreci tüketicilerin davranış sürecidir.  Tüketiciler,  bu karar aşamasından geçerken satın alma kararlarını etkileyen pek çok faktör vardır. Bu faktörlerden biri de “kişisel faktörler”dir ki bunun içine demografik özellikler girer. Burada kişinin yaşı, cinsiyeti, geliri, eğitim seviyesi gibi faktörler, tüketicinin satın alma kararında oldukça etkilidir.

Cinsiyet analizi, özellikle tüketici davranışlarının incelenmesinde ilgi çeken yönlerden biridir. Kadınlar ve erkekler farklı olsalar da ihtiyaçları yönünden doymak bilmeyen bir yapıdadır ve sonuçta her ikisi de “tüketici” sıfatını taşırlar. Ancak kadın ve erkekler birçok bakımdan birbirinden farklılık gösterirler, bu farklılık alışveriş davranışlarına da yansır. Bu çalışmada amaç kadın ve erkeklerin genel alışveriş davranışları arasındaki farkları ortaya koymaktır.

 


Refbacks

  • There are currently no refbacks.


............................................................................................................................................................................................................................

HOW DO YOU REGISTER and SUBMIT AN ARTICLE?

Registering and Logging in

Submitting an Article